På Konnerud handler det ikke bare om aktivitet, men om mennesker som finner fellesskap og tilhørighet i lokalsamfunnet.
Besøket startet med en presentasjon av tilbudene Balansebarna og Aktiv Senior 60+. To ulike målgrupper, men med ett felles mål: aktivitet, mestring og tilhørighet.
Aktiv Senior 60+, hver mandag, samler om lag 40 deltakere til styrketrening og sosial møteplass. Slike lavterskeltilbud bidrar til bedre helse, redusert ensomhet og økt livskvalitet. Samfunnsverdien av dette tiltaket er estimert til 274 gode leveår i et livsløpsperspektiv og en økonomisk verdi på omtrent 460 millioner og 2,0 mill kr pr år i potensiell reduksjon i helsetjenestekostander
(Samfunnsøkonomiske kostnader av fysisk inaktivitet – kalkulator - Helsedirektoratet
En modell som virker – på tvers av sektorer
På Konnerud fikk besøket god innsikt i hvordan Konnerud IL er tett koblet på både oppvekst, helse og frivillighet. Åpent klubbhus, E-sport, åpen hall, gåfotball for seniorer, Solidaritetsfond og julefeiring er bare noen av tiltakene Konnerud IL bidrar til for å styrke folkehelse, tilhørighet og fellesskap.
Dette utfordrer den tradisjonelle måten å jobbe på. Innsatsen deles ofte inn i sektorer, men idretten skaper sammenheng – fra barnehage til senior og på tvers av generasjoner.
– Idretten jobber ikke sektorvis – den jobber med mennesker. Det er derfor Aktive Lokalsamfunn gir så gode resultater, sier Sissi Hafskjold- Drammen idrettsråd
Vi må satse videre på det som virker
Det som skjer på Konnerud, skjer i flere kommunedeler.
Gjennom Aktive Lokalsamfunn kobles idrettslag, kommune og frivillighet sammen i et systematisk arbeid for å møte samfunnsutfordringer. Ikke prosjektvis – men langsiktig og systematisk. Det er der forskjellen ligger.
Vi snakker ofte om «tidlig innsats», «forebygging» og «inkludering».
Her ser vi hvordan det faktisk gjøres – lokalt, praktisk og med stor effekt.
Idretten og samarbeidet med kommunen leverer allerede på tvers av disse områdene – samtidig. Målet må være å satse på løsninger som samler innsatsen og treffer folk der de er – i lokalsamfunnet.
Mer enn fritid – et samfunnsoppdrag
Befaringen på Konnerud viste noe grunnleggende: Vi trenger ikke finne opp nye løsninger. Vi må forsterke det som allerede virker.
Gjennom aktivitet bidrar idretten til å forebygge helseplager, redusere ensomhet, styrke inkludering og skape møteplasser på tvers av generasjoner.
Da snakker vi ikke lenger bare om fritid.
Da snakker vi om et viktig samfunnsoppdrag – for at innbyggerne skal leve gode liv i lokalsamfunnet.
Vi må løfte Aktive Lokalsamfunn frem, synliggjøre Drammen som en ledende folkehelsekommune – og være stolte av det vi får til sammen- for det er unikt i nasjonal sammenheng.
Idrettslag som nøkkel i lokalmiljøet
Drammen står overfor utfordringer knyttet til helse, utenforskap og levekår. Det handler om å bruke idretten som det den allerede er: inkluderende møteplasser der folk kan oppleve mestring, tilhørighet og bevegelsesglede.
Med snart elleve års målrettet arbeid gir dette oss et solid grunnlag for å løfte i flokk og utvikle Aktive Lokalsamfunn videre – sammen. Modellen har allerede fått nasjonal og internasjonal oppmerksomhet.
Befaringen hos Konnerud IL viste dette med tydelighet: Idretten er en del av løsningen og spiller en viktig rolle i det forebyggende arbeidet i lokalsamfunnet.
Når idrettslag, kommune og frivillighet samarbeider tett, skapes tilbud som gir bedre helse, sterkere fellesskap og økt livskvalitet.
Det er god oppvekstpolitikk. Det er god helsepolitikk. Og det er god samfunnsøkonomi!